Reklama

Polska wiara

01.08.2016
Czyta się kilka minut
Prof. Mirosława Grabowska, socjolog, dyrektor CBOS: Można już u nas mówić o stopniowym odchodzeniu młodych ludzi od Kościoła. Jeśli podejmie on nauczanie Franciszka, to jest szansa, że coś po ŚDM w nas jednak zostanie.
Częstochowa, 28 lipca 2016 r. Fot. Jacek Taran dla „TP”
Z

ZUZANNA RADZIK: Da się zmierzyć religijność?

Prof. MIROSŁAWA GRABOWSKA: Socjologowie pracują nad tym od kilkudziesięciu lat. Wyróżniają różne aspekty religijności i do każdego starają się dobrać miary. W rezultacie zadaje się nawet kilkadziesiąt pytań.

O co?

O to, czy ktoś wierzy i w co dokładnie – bo okazuje się, że nie wszyscy, którzy deklarują wiarę, wierzą w Boga osobowego albo w to, że Chrystus zmartwychwstał. Czasem zadaje się pytania o wiedzę religijną. Z reguły pyta się o praktyki – przede wszystkim te publiczne, jak chodzenie do kościoła, ale także o modlenie się. O poczucie identyfikacji ze wspólnotą religijną, z parafią. Wreszcie, obszerny blok dotyczy wynikających z wiary norm moralnych. Pytamy o to na poziomie deklaracji, bo rzecz jasna do zachowań jako badacze nie mamy dostępu. To ogromne pole do...

17011

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]