Reklama

Polska wiara

Polska wiara

01.08.2016
Czyta się kilka minut
Prof. Mirosława Grabowska, socjolog, dyrektor CBOS: Można już u nas mówić o stopniowym odchodzeniu młodych ludzi od Kościoła. Jeśli podejmie on nauczanie Franciszka, to jest szansa, że coś po ŚDM w nas jednak zostanie.
Częstochowa, 28 lipca 2016 r. Fot. Jacek Taran dla „TP”
Z

ZUZANNA RADZIK: Da się zmierzyć religijność?

Prof. MIROSŁAWA GRABOWSKA: Socjologowie pracują nad tym od kilkudziesięciu lat. Wyróżniają różne aspekty religijności i do każdego starają się dobrać miary. W rezultacie zadaje się nawet kilkadziesiąt pytań.

O co?

O to, czy ktoś wierzy i w co dokładnie – bo okazuje się, że nie wszyscy, którzy deklarują wiarę, wierzą w Boga osobowego albo w to, że Chrystus zmartwychwstał. Czasem zadaje się pytania o wiedzę religijną. Z reguły pyta się o praktyki – przede wszystkim te publiczne, jak chodzenie do kościoła, ale także o modlenie się. O poczucie identyfikacji ze wspólnotą religijną, z parafią. Wreszcie, obszerny blok dotyczy wynikających z wiary norm moralnych. Pytamy o to na poziomie deklaracji, bo rzecz jasna do zachowań jako badacze nie mamy dostępu. To ogromne pole do...

17011

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]