Reklama

Jak żyd czyta Torę (3)

Jak żyd czyta Torę (3)

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Ogród, czasem raj, to po hebrajsku pardes. Echo tego pięknego słowa znaleźć można w angielskim paradisea.
W

W kontekście metod czytania Tory należy zwrócić uwagę na litery P, R, D i S. PaRDeS – ten akronim wskazuje na cztery sposoby czy warstwy czytania Biblii, Talmudu i innych wielkich ksiąg żydowskich.

Litera P odnosi nas do słowa pszat. Wskazuje na dosłowne, uważne i rzetelne czytanie słów Tory poprzez zrozumienie sensów słów, syntaktyki, kontekstów pojawiania się poszczególnych scen, odniesienia do innych biblijnych zdarzeń. Ono ma pierwszeństwo i bez zrozumienia racjonalnie ugruntowanego znaczenia tekstu nic nie można osiągnąć. Jak czytamy w Talmudzie, żadne zdanie nie traci swego pszat. Mistrzem takiej lektury Ksiąg pozostaje wielki Raszi i krąg jego współpracowników oraz uczniów. W Talmudzie pszat oznacza uznany przez autorytety i szeroki krąg badaczy sposób rozumienia tekstu. Albo też w pszat odsłania się sens tradycyjny, jaki od pokoleń...

2917

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]