Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Jak żyd czyta Torę (3)

Jak żyd czyta Torę (3)

04.02.2019
Czyta się kilka minut
Ogród, czasem raj, to po hebrajsku pardes. Echo tego pięknego słowa znaleźć można w angielskim paradisea.
W

W kontekście metod czytania Tory należy zwrócić uwagę na litery P, R, D i S. PaRDeS – ten akronim wskazuje na cztery sposoby czy warstwy czytania Biblii, Talmudu i innych wielkich ksiąg żydowskich.

Litera P odnosi nas do słowa pszat. Wskazuje na dosłowne, uważne i rzetelne czytanie słów Tory poprzez zrozumienie sensów słów, syntaktyki, kontekstów pojawiania się poszczególnych scen, odniesienia do innych biblijnych zdarzeń. Ono ma pierwszeństwo i bez zrozumienia racjonalnie ugruntowanego znaczenia tekstu nic nie można osiągnąć. Jak czytamy w Talmudzie, żadne zdanie nie traci swego pszat. Mistrzem takiej lektury Ksiąg pozostaje wielki Raszi i krąg jego współpracowników oraz uczniów. W Talmudzie pszat oznacza uznany przez autorytety i szeroki krąg badaczy sposób rozumienia tekstu. Albo też w pszat odsłania się sens tradycyjny, jaki od pokoleń...

2917

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]