Jak zbliżyć Kaliningrad do Rosji?

Najpierw po długich korowodach rząd litewski postanowił sprzedać pakiet akcji naftowego koncernu Mazeikiu Nafta (MN) polskiemu Orlenowi, który wygrał rywalizację z firmami rosyjską i kazachską. Potem Moskwa powiadomiła Wilno, że z powodu awarii rurociągu "Przyjaźń", który dostarcza ropę do rafinerii należącej do Mazeikiu Nafta, wstrzymuje się dostawy. Następnie przedstawiciel litewskich kolei oznajmił, że do remontu kwalifikują się tory, przez które pędzą pociągi z obwodu kaliningradzkiego do Rosji i z powrotem, a to oznacza znaczne ograniczenie ruchu osobowego i towarowego, czyli de facto odcięcie drogi lądowej pomiędzy kaliningradzką eksklawą a "macierzą".

04.09.2006

Czyta się kilka minut

Jednym słowem: wojna rusko-litewska pod flagą biało-czerwoną.

Piłeczkę w tym ping-pongu przechwycił w locie prezydent Putin, który w ubiegły weekend wezwał na dywanik gubernatora obwodu kaliningradzkiego Gieorgija Boosa. W tej części rozmowy, która odbyła się w obecności dziennikarzy, prezydent wypytywał o postęp w uruchamianiu połączenia promowego na Bałtyku. Promy mają być alternatywą dla uciążliwych połączeń tranzytowych koleją. To był jasny sygnał dla Litwinów, aby nie próbowali rozpętywać wojny o szyny, bo Rosja ma na to gotową odpowiedź. Czego dotyczyła dalsza część rozmowy za zamkniętymi już drzwiami, można się tylko domyślać. Może kolejnych kroków w duszeniu Orlenu, który stał się solą w oku dla Rosji, dążącej do przejęcia kontroli nad strategicznymi przedsiębiorstwami branży energetycznej w krajach bałtyckich. A może o perspektywach uniezależnienia się od tranzytu nośników energii przez Litwę do Kaliningradu - te kłopoty ma zakończyć zbudowanie odnogi od planowanego gazociągu północnego.

A więc - plany batalii z walczącą o samodzielność Litwą rozpisano na lata. Czy się powiodą - czas pokaże. Tymczasem Kreml realizuje program "Jesteśmy Rosjanami", polegający na wożeniu młodzieży z Kaliningradu do Rosji i rozpalaniu w młodych ludziach uczuć patriotycznych. Wyraźnie bowiem widać, że w otulinie sąsiedztwa Unii Europejskiej mieszkańcy kaliningradzkiej eksklawy mocniej związani są z sąsiadami niż z resztą Rosji.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 37/2006