Reklama

Jak oni rzeźbili!

Jak oni rzeźbili!

13.11.2017
Czyta się kilka minut
Naukowcy z Uniwersytetu Cincinnati od wiosny 2016 r. zajmowali się eksploracją grobu greckiego wojownika lub kapłana sprzed 3500 lat w pobliżu miasta Pylos.
ALEXANDROS ZOKOS / UNIVERSITY OF CINCINNATI
W

Właśnie okazało się, że jedna ze znalezionych w nim niepozornych grud skały skrywa płaskorzeźbę (najprawdopodobniej pieczęć) z agatu o długości zaledwie 36 mm. Odkrycie jest sensacyjne, ponieważ niczego podobnego, jeśli chodzi o technikę artystyczną, szczegóły anatomiczne, ekspresję i realizm przedstawienia nie dokonano (dzisiaj powiemy raczej bezpiecznie: „nie odkryto dotąd”) w sztuce greckiej następnych 1000 lat. Miniatura przedstawia najprawdopodobniej scenę z „Iliady”. ©(P)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]