Reklama

Jak omijać bankowe pułapki

Jak omijać bankowe pułapki

26.01.2010
Czyta się kilka minut
Tydzień temu w "Tygodniku Powszechnym" ukazał się bardzo ważny tekst Elżbiety Isakiewicz "Dług". Dla tych, którzy tekstu nie czytali, krótkie przypomnienie: opowiada on o ludziach, którzy zaciągnęli kredyty, jakich nie byli w stanie następnie spłacić. Brali więc kolejne na spłatę tych poprzednich, potem następne i jeszcze następne, wsadzali głowę coraz głębiej w zadłużeniową pułapkę, aż zatrzasnęła się za nimi.
C

Czy są winni swego losu? Z pewnością tak. Podobnie jak winni są ci, którzy im kredytu udzielili świetnie wiedząc, że na jego spłatę nie będzie tych kredytobiorców stać. Ekonomiści mówią w tym kontekście o "asymetrii informacyjnej", która powoduje, że zwykli ludzie nie potrafią się oprzeć bankowym obietnicom, zapominając o zdrowej kalkulacji.

O tekście z "Tygodnika" myślałem w czwartek, podczas zorganizowanej przez Narodowy Bank Polski konferencji "Edukacja ekonomiczna przeciw kryzysowi". Mówiąc o głównych celach tej edukacji prezes banku centralnego Sławomir Skrzypek wymienił ­

m.in. "zwiększanie świadomości ekonomicznej społeczeństwa w kontekście podejmowania odpowiedzialnych decyzji finansowych". W tym celu NBP wydaje coraz większe sumy - w tym roku na zwiększanie wiedzy ekonomicznej Polaków pójdzie prawie 34 mln zł, w kolejnych latach -...

2206

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]