Reklama

Jak minister w POLIN

Jak minister w POLIN

01.07.2019
Czyta się kilka minut
Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, po upływie pięcioletniej kadencji nie został automatycznie powołany na zajmowane dotąd stanowisko:
M

Ministerstwo Kultury uznało, że należy zorganizować konkurs, choć współodpowiedzialne za placówkę stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny i Miasto Warszawa nie uważały tego za konieczne. Stola do konkursu stanął i półtora miesiąca temu wygrał go, otrzymując 11 z 15 głosów.

Co w tej sytuacji robi minister Piotr Gliński? Do dziś nie uznał wyników konkursu i nie wręczył nominacji; jego zastępca mówi, że na podjęcie decyzji może potrzebować nawet roku. W sumie trudno się dziwić: stosunek obecnej władzy do prawa i procedur jest dość swobodny. Z drugiej strony wydawałoby się jednak, że ryzykowanie kolejnej międzynarodowej awantury (sprawy tego muzeum leżą na sercu Światowemu Kongresowi Żydów i American Jewish Committee, a w związku z tym także USA) nie jest w interesie rządu. ©℗

Czytaj także: Wzrok odzyskiwany - rozmowa z Dariuszem Stolą o muzeum Polin

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, redaktor wydań specjalnych i publicysta działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w pisaniu o piłce nożnej i o stosunkach polsko-żydowskich. W redakcji od...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]