Reklama

Jak być Iwanem

Jak być Iwanem

20.01.2014
Czyta się kilka minut
W „Historii Imperium Rosyjskiego”, mojego ulubionego Michała Hellera, znalazłem: osiem odwołań do Michaiła Kutuzowa, szesnaście do Aleksandra Suworowa i dwadzieścia jeden do Andrzeja Kurbskiego.
N

No, boki rwać! W końcu książę Kutuzow pobił cesarza Napoleona, książę Suworow pobił Polaków i Turków, a książę Kurbski zwyczajnie zdradził. Uciekł na Litwę, zaprzedał się polskiemu królowi, a na dodatek ogłosił na piśmie, że car Iwan IV to zamiłowany sadysta. W dzieciństwie zaczynał od męczenia zwierzątek, by płynnie przejść do męczenia ludzi pojedynczych, a potem ludzi w ogóle.
Książę i car, choć podzieleni zdradą, prowadzili długo, nie wolną od inwektyw, korespondencję. Po latach w przyzwoitych rosyjskich domach było w dobrym tonie trzymać pisma Kurbskiego. Oczywiście w zakamarkach biblioteki: gospodarze miłowali swobodę, ale też gardzili przesadnym afiszowaniem się tym uczuciem.
A Iwan?
W jego listach jest wiele osobistego bólu, który cechuje rozstania przyjaciół. Przez lata jedli, pili, mówili ze sobą i ufali sobie. A nagle otworzyła się między nimi przepaść....

3820

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]