Reklama

Ładowanie...

Izrael liczy na Polskę

01.02.2004
Czyta się kilka minut
Dla Polski racją stanu są tak dobre stosunki z Izraelem, jak z Unią Europejską. Tymczasem relacje UE z państwem żydowskim, zawsze skomplikowane, dziś przeżywają szczególnie głęboki kryzys. Polityka zagraniczna III RP musi odpowiedzieć na to wyzwanie.
-

---ramka 321927|prawo|1---Dyskusja na temat przyszłej konstytucji europejskiej i powszechne kibicowanie “naszym" w walce o Niceę przesłoniły problem zasadniczy: nową rzeczywistość, w jakiej znajdziemy się za niecałe pół roku. Od 1 maja nie tylko przestaną obowiązywać cła, a zaczną - miejmy nadzieję - dopłaty, LOT przestanie być monopolistą, a w kilku krajach będziemy mogli legalnie podjąć pracę. Zmieni się coś więcej: nasze położenie geopolityczne. Nie tracąc suwerenności, staniemy się częścią większej całości, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Przez ostatnie 14 lat w polskiej polityce zagranicznej poza celami głównymi - wstąpieniem do NATO i UE - pojawiły się nowe kierunki zainteresowań. Teraz trzeba będzie zharmonizować je ze wspólną polityką zewnętrzną Unii. Czasem konieczne będzie nawet zwrócić UE uwagę na sprawy czy obszary nas szczególnie dotyczące, a...

20298

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]