Reklama

Ładowanie...

Italia i hiperborejczycy

03.10.2004
Czyta się kilka minut
Transalpinum w warszawskim Muzeum Narodowym to przedsięwzięcie niezwykłe. Pozwala obejrzeć arcydzieła i przełamuje schematy myślenia o dziejach sztuki europejskiej.
Z

Zacznijmy od trudności, które trzeba było pokonać, by w ogóle tę ekspozycję - powiedzmy od razu: bardzo udaną - zorganizować. Podstawowym kłopotem polskiego muzealnictwa w kontaktach z zagranicą jest ubóstwo naszych zbiorów sztuki europejskiej. Trudno mówić o partnerskiej wymianie.

Do wystawy ze zbiorów sławnego wiedeńskiego Muzeum Historii Sztuki dochodzi niejako w zamian za dwie wystawy pokazywane w Wiedniu w 2002 roku: “Faras - pustynna katedra" i “Skarbiec polski". Prezentowane już w Zamku Królewskim “Skarby Habsburgów" skupiały się na wyrobach rzemiosła artystycznego. “Transalpinum" to pierwsza tak bogata prezentacja zbiorów wiedeńskich w zakresie europejskiego malarstwa sztalugowego. Pojawiają się tutaj najznamienitsze nazwiska, ale choć łatwo zrozumieć ich magnetyzm, nie one są najważniejsze. Oto bowiem mamy nie tylko piękny zbiór znakomitych dzieł,...

6535

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]