Reklama

Istota

Istota

06.09.2011
Czyta się kilka minut
Trwa w nas ten sam Chrystus, co w tabernakulum. Co jest świętsze w tym momencie: naczynie wykonane z metalu czy nasze ciało, "świątynia Ducha Świętego"?
C

Co jest najważniejszego w obrzędzie Mszy? Na pewno wielu z nas zadawało sobie to pytanie. Ale trzeba je postawić inaczej. Każdy moment liturgii eucharystycznej jest równie ważny. Każdy jest także równie potrzebny w całej i niepodzielnej strukturze celebracji.

Czym byłaby Msza święta bez liturgii słowa? Chociaż mówi się o niej, że tylko przygotowuje do przyjęcia tajemnic eucharystii, jest niezbędna. Bez niej obrzęd utraciłby wewnętrzną logikę, a nie zapominajmy, że słowa "logika" i "logos" mają wspólny korzeń.

Lepiej jest zapytać o istotę tej całości. Każda rzecz ma swoją istotę, tym bardziej ma ją liturgia Mszy. Do istoty odnosi się zresztą pojęcie przeistoczenia, integralnie związane z akcją liturgiczną.

Całe dzieje stworzonego świata sprowadzić można do opowieści o przeistoczeniach. Wcielenie Boga w człowieka jest centralnym...

5982

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]