Reklama

Islamofobia na sztandary

Islamofobia na sztandary

05.10.2010
Czyta się kilka minut
Jeszcze niedawno partia ta otwarcie głosiła neonazistowskie hasła. Dziś stała się nagle decydującą siłą polityczną w parlamencie, która straszy, że imigranci odbiorą "prawdziwym Szwedom" socjalne przywileje.
S

Szwecja to piękny kraj - mówiła jakiś czas temu powabna blondynka z telewizyjnej reklamy samochodów. Dla Polaków Szwecja to IKEA, Volvo i symbol państwa opiekuńczego, a także kraju spokojnego, w którym nic się szczególnego nie dzieje. Ostatnio dzieje się jednak sporo, a szwedzka scena polityczna z całą ostrością odbija europejskie trendy polityczne - szczególnie te niepokojące.

Podczas wyborów parlamentarnych 19 wrześ­nia mała partia z programem opartym głównie na ksenofobii nagle nie tylko dostała się do parlamentu, ale stała się siłą polityczną, która może mieć wpływ na stabilność rządu, a także na wewnętrzne dyskusje w innych ugrupowaniach.

Do głównego starcia wyborczego doszło między dwoma politycznymi blokami: sojuszem centroprawicowym premiera Frederika Reinfeldta oraz lewicowo-zieloną opozycją. Najwięcej głosów dostała rządząca...

13337

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]