Reklama

Iść albo nie iść

Iść albo nie iść

04.10.2011
Czyta się kilka minut
Wywody Jana Rokity, uzasadniającego na naszych łamach swoją absencję wyborczą, mają dużą siłę perswazyjną. Zwłaszcza dla niezadowolonych. Czy rzeczywiście pustka przy urnach może doprowadzić do zmiany na lepsze polskiej polityki?
D

Duża frekwencja niekoniecznie musi być wyrazem dojrzałości obywatelskiej: doświadczenie pokazuje, że może być ona także efektem emocjonalnego zaangażowania w walkę między partiami. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. wzięło udział 40 proc. osób uprawnionych do głosowania (była to najniższa frekwencja od czasu wprowadzenia wolnych wyborów) i Jarosław Kaczyński został premierem przy poparciu koalicji partii, które otrzymały niespełna 5,5 mln głosów na ponad 30 mln osób uprawnionych do głosowania. Dwa lata później, gdy lider PiS ogłosił nowe wybory (pamiętamy, jakie emocje im towarzyszyły...), frekwencja wyniosła prawie 54 proc. Przypuszczam, że i teraz emocje odegrają dużą rolę - u progu ostatniego tygodnia kampanii widać zresztą, że politycy próbują je podgrzewać.

Zwolennicy PO i PiS są jak fani drużyn sportowych. Polacy dziś nie różnią się pięknie. Jedni...

3251

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]