Reklama

Irak: jak odzyskać inicjatywę?

Irak: jak odzyskać inicjatywę?

03.10.2004
Czyta się kilka minut
Sytuacja w Iraku jest fatalna i nic nie wskazuje, aby utworzenie nowych irackich sił bezpieczeństwa - w których rząd Busha pokłada ostatnio nadzieje - powstrzymało chaos i niestabilność. Czas na kroki radykalne.
O

Od dawna wiadomo, że liczba stacjonujących w Iraku żołnierzy koalicji jest niewystarczająca. Jeśli ze 150 tysięcy odejmiemy kwatermistrzów i logistyków, pozostaje mniej niż 60 tysięcy żołnierzy z oddziałów bojowych, którzy mają chronić “wrażliwe" obiekty, obsadzać posterunki czy przeprowadzać patrole. Wystarczy porównać tę liczbę z 37 tysiącami nowojorskich policjantów czy 29 tysiącami funkcjonariuszy londyńskiej policji, aby uznać ją za absurdalnie skromną - biorąc pod uwagę nie tylko obszar i liczbę ludności Iraku, ale także cechującą wielu jego mieszkańców kulturę zbrojnych najazdów, obfitość broni i amunicji w prywatnych rękach oraz coraz większą liczbę sunnickich powstańców, radykalnie wrogich szyitów i islamskich bojowników przybywających z zagranicy.

Jednym z pierwszych rezultatów takiego stanu rzeczy było zrażenie do siebie irackiego społeczeństwa,...

8705

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]