Reklama

Ładowanie...

Irak: jak odzyskać inicjatywę?

03.10.2004
Czyta się kilka minut
Sytuacja w Iraku jest fatalna i nic nie wskazuje, aby utworzenie nowych irackich sił bezpieczeństwa - w których rząd Busha pokłada ostatnio nadzieje - powstrzymało chaos i niestabilność. Czas na kroki radykalne.
O

Od dawna wiadomo, że liczba stacjonujących w Iraku żołnierzy koalicji jest niewystarczająca. Jeśli ze 150 tysięcy odejmiemy kwatermistrzów i logistyków, pozostaje mniej niż 60 tysięcy żołnierzy z oddziałów bojowych, którzy mają chronić “wrażliwe" obiekty, obsadzać posterunki czy przeprowadzać patrole. Wystarczy porównać tę liczbę z 37 tysiącami nowojorskich policjantów czy 29 tysiącami funkcjonariuszy londyńskiej policji, aby uznać ją za absurdalnie skromną - biorąc pod uwagę nie tylko obszar i liczbę ludności Iraku, ale także cechującą wielu jego mieszkańców kulturę zbrojnych najazdów, obfitość broni i amunicji w prywatnych rękach oraz coraz większą liczbę sunnickich powstańców, radykalnie wrogich szyitów i islamskich bojowników przybywających z zagranicy.

Jednym z pierwszych rezultatów takiego stanu rzeczy było zrażenie do siebie irackiego społeczeństwa,...

8705

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]