Reklama

Intryga

Intryga

02.02.2003
Czyta się kilka minut
G

Gdy gniew króla Achaszwerosza się uspokoił, przypomniał sobie Waszti...” (Est 2, 1). Dworzanie, chcąc zapobiec niewiadomym skutkom wspomnień, ogłaszają „konkurs piękności” - młode kobiety przez rok będą się przygotowywać na spotkanie króla, najpiękniejsza z nich zostanie jego pierwszą żoną. W szranki staje Estera - Żydówka, sierota. „Dziewczyna miała piękne kształty i wdzięczną powierzchowność, a gdy jej ojciec i matka umarli, przyjął ją Mardocheusz za córkę. (...) Król umiłował Esterę bardziej niż inne niewiasty; zdobyła jego łaskę i upodobanie ponad wszystkie dziewczęta. Włożył jej więc na głowę diadem królewski i ustanowił królową na miejsce Waszti” (2, 7. 17).

Od tego momentu jesteśmy wciągani w intrygi rozgrywające się w pałacu królewskim. Mardocheusz, zamożny i zasymilowany Żyd, wykrywa spisek przeciw królowi i przez Esterę przekazuje wiadomość królowi. Spiskowcy zostają...

5253

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]