Reklama

Intelektualiści i polityka

Intelektualiści i polityka

01.10.2007
Czyta się kilka minut
1.
P

Powiada Alain Finkielkraut: "Nie sposób rządzić w otoczeniu elity intelektualistów. W większości bowiem nie rozumieją oni, czym jest polityka. Wydaje im się, że polega ona na wprowadzaniu w życie pięknych idei, a tymczasem działanie polityczne składa się przede wszystkim z negocjacji i kompromisów. Mężowi stanu potrzebna jest nie umiejętność głębokiego myślenia, ale praktycznego działania. Ponieważ intelektualiści zwykle tego nie rozumieją, sprawni politycy wystawieni są na ich brutalną krytykę. Cała platońska idea filozofów-królów jest więc nie do zaakceptowania - na całe szczęście nie mamy dziś żadnego Platona, który wmawiałby nam podobne rzeczy. A nawet gdybyśmy mieli, nie należałoby go słuchać" ("Europa", dodatek do "Dziennika" z 15 września; cały numer poświęcony jest wojnie polskich elit z władzą PiS; zwierzęta polityczne znajdą w nim bardzo wiele pożywienia).

...
4237

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]