Reklama

Ton Leonarda da Vinci

Ton Leonarda da Vinci

23.09.2013
Czyta się kilka minut
Sławomir Zubrzycki: Instrument od początku zapowiadał się na rewelację. Viola organista według Pretoriusa mogła grać muzykę miejską, wiejską, wyrażać różne odczucia, a nawet udawać człowieka upojonego alkoholem.
Sławomir Zubrzycki i jego viola. Kraków, wrzesień 2013 r. Fot. Bartek Dobroch
J

JACEK ŚLUSARCZYK: W czasach oszałamiającego sukcesu „Kodu Leonarda da Vinci” wszystko, co związane z osobą Leonarda, jest wielką sensacją. Jak to się stało, że trafił Pan na wątek zagubionego w pomroce dziejów instrumentu, którego autorem był da Vinci?

SŁAWOMIR ZUBRZYCKI: Na pierwszy ślad trafiłem przez wątek polski. Mój kolega, Kazimierz Pyzik, muzyk i teoretyk muzyki, z którym od 20 lat gramy muzykę współczesną, powiadomił mnie o pewnym osobliwym instrumencie, który powstał w latach 30. XIX w. w okolicach Łańcuta. Instrument ten został nazwany klawiolinem lub też fortepianem garbatym, a jego konstruktorem był ks. Jan Jarmusiewicz – postać nietuzinkowa, teoretyk muzyki, członek towarzystw muzycznych we Lwowie i w Wiedniu. Instrument nie zachował się do naszych czasów – pozostał jedynie jego krótki opis w „Kurierze Warszawskim”. Byłem...

20648

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]