Reklama

Inflacyjne obawy

Inflacyjne obawy

22.02.2011
Czyta się kilka minut
Codzienne zakupy pochłaniają dziś więcej pieniędzy niż parę tygodni temu - i często budzą w nas wątpliwości wobec oficjalnych danych o inflacji.
S

Styczniowy jej wskaźnik, 3,8 proc., nie jest przecież szczególnie wysoki - podobny był dwa i trzy lata temu - a jednak mamy wrażenie, że prawie wszystko mocno zdrożało. Skąd się ono bierze? Przyczyny są dwie: gwałtowność podwyżek i to, że dotyczą one niezbędnych, stale kupowanych towarów.

Od grudnia do stycznia ogólny poziom cen podniósł się o 1,2 proc. Jak na jeden miesiąc, to bardzo dużo - z podobnym skokiem cenowym ostatni raz mieliśmy do czynienia 10 lat temu. Na początku roku tradycyjnie rosną czynsze i rozmaite opłaty, ale głównym powodem skoku jest oczywiście podwyżka stawek VAT. Zwłaszcza zaś - dokonana "przy okazji" zmiana klasyfikacji wielu towarów, dotychczas obłożonych mniejszym podatkiem. Dotyczyła ona przede wszystkim żywności - i to żywność w styczniu podrożała najbardziej, o 1,7 proc. A ponieważ na prywatne wyobrażenie o inflacji wpływają...

1786

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]