Reklama

In vitro: już 30 lat i za 30 lat

In vitro: już 30 lat i za 30 lat

22.07.2008
Czyta się kilka minut
25 lipca br. pierwsze dziecko z probówki będzie obchodzić 30. urodziny. 10 listopada 1977 r. Patrick Steptoe i Robert Edwards połączyli w szalce Petriego jajeczka pobrane od Lesley Brown z plemnikami pochodzącymi od jej męża Johna.
2

25 lipca 1978 r. przyszła na świat przez cesarskie cięcie Louise Joy (Joy - po angielsku radość). Wyszła za mąż 24 lata później. W 2006 r. urodziła poczętego w naturalny sposób chłopca.

Przez te 30 lat urodziło się ponad 4 mln dzieci poczętych in vitro. W zeszłym tygodniu naukowy tygodnik "Nature" zadał ośmiorgu specjalistom od rozwoju i rozmnażania pytanie, jak wyobrażają sobie przyszłość tej metody.

Większość sądzi, że najważniejsze jest uwolnienie procedury od żmudnego pozyskiwania naturalnych oocytów. Co znamienne, żaden nie uważa, by w przyszłości można było rutynowo używać oocytów innych gatunków niż człowieka, choć dziś głośno o badaniach właśnie tego typu. Specjaliści skłaniają się raczej ku hipotezie, że oocyty będą produkowane z komórek skóry czy nabłonka jamy ustnej. Sądzą tak zapewne ze względu na dzisiejsze kłopoty z uzyskaniem...

2245

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]