Reklama

Imperium nostalgii

Imperium nostalgii

23.12.2016
Czyta się kilka minut
W czasach tęsknoty za wyimaginowaną przeszłością potrzeba przede wszystkim nadziei. Czyli propozycji politycznej, która uznaje, że różnice majątkowe czy rasowe są istotne, lecz łączy społeczeństwo pomimo owych różnic.
Odsiecz wiedeńska na krakowskich Błoniach Fot. Anna Kaczmarz / DZIENNIK POLSKI / REPORTER
K

Kiedy było już wiadomo, że rok 2017 też będzie fatalny? W czerwcu, kiedy 52 proc. Brytyjczyków zagłosowało w referendum za opuszczeniem przez ich kraj Unii Europejskiej? W lipcu, kiedy w Turcji dokonano nieudanej próby zamachu stanu, po której nastąpiły brutalne represje? W listopadzie, gdy wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygrał Donald Trump? A może dopiero w grudniu, kiedy wojska Asada wspierane przez siły rosyjskie przypuściły decydujący szturm na Aleppo i na oczach całego świata rozpoczęły masakrę ludności cywilnej we wschodniej części miasta, gdzie resztki oporu stawiały niedobitki sił rebelianckich? A może należało się tego spodziewać już w listopadzie 2015 r., kiedy seria ataków terrorystycznych w Paryżu wstrząsnęła nie tylko Francją, ale całą światową opinią publiczną? Już wtedy było jasne, że kolejne miesiące przyniosą falę naśladownictw tych zbrodniczych aktów...

14965

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]