Reklama

Austria w wyborczym letargu

Austria w wyborczym letargu

25.09.2016
Czyta się kilka minut
Jak zachować dziś twarz, gdy Austrii przykleja się etykietkę republiki bananowej? Jak tłumaczyć, że nadzór OBWE to nie uszczerbek ani hańba? Oto dylematy polityków w Wiedniu.
Fot. Ronald Zak / AP / EAST NEWS
J

Jeszcze do niedawna wydawało się, że z początkiem października wreszcie się wyjaśni, kto przez następne sześć lat będzie gospodarzył w wiedeńskim Hofburgu, siedzibie głowy państwa. Wydawało się, bo tymczasem historia tegorocznych wyborów prezydenckich, już i tak barwna, wzbogaciła się o nowy, zaskakujący rozdział. Oto powtórkę drugiej tury – zarządzoną przez Trybunał Konstytucyjny – trzeba było przesunąć, i to z powodu budzącego powszechne zdumienie. W efekcie Austriacy ponownie pójdą do urn w Adwencie, a nowo wybrany prezydent republiki wprowadzi się do Hofburga przypuszczalnie dopiero podczas karnawału.

Niezwykła elekcja

Tak dziwnych wyborów głowy państwa nie pamiętają nawet najstarsi Austriacy.
W pierwszej, kwietniowej turze sromotną porażkę ponieśli przedstawiciele dwóch tradycyjnych partii głównego nurtu: socjaldemokrata Rudolf Hundstorfer i...

13258

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]