Spiesz się powoli

Przesłanie „oddajmy politykę obywatelom” nie musi być ożywcze. Zbyt ambitne obietnice odnowy muszą prowadzić do rozczarowania, na którym skorzystają tylko populiści.

Reklama

Spiesz się powoli

Spiesz się powoli

24.02.2020
Czyta się kilka minut
Przesłanie „oddajmy politykę obywatelom” nie musi być ożywcze. Zbyt ambitne obietnice odnowy muszą prowadzić do rozczarowania, na którym skorzystają tylko populiści.
Prezydent Obama w Warszawie. 4 czerwca 2014 r. JAKUB KAMIŃSKI / EAST NEWS
W

W wywiadach, których udziela Szymon Hołownia, to nazwisko nie pada. Kiedy bezpartyjny kandydat na prezydenta mówi o „premii za innowacje”, która pozwala zwyciężyć w wyborach, wymienia Wołodymyra Zełenskiego na Ukrainie i Zuzanę Čaputovą na Słowacji. Ale jego pomysł zarówno na kampanię, jak i na prezydenturę ma jeszcze jedną, o wiele wyraźniejszą, inspirację – Baracka Obamę.

Co może łączyć pierwszego czarnoskórego prezydenta kraju naznaczonego piętnem niewolnictwa z reprezentantem katolickiej większości, wprawdzie otwartym na rozmowę, ale który w szczególnie palących kwestiach, jak prawo do aborcji czy równouprawnienie związków jednopłciowych, nie odbiega zasadniczo od głównego nurtu? Wydaje się, że trudno w ogóle porównywać potencjał radykalnego przewartościowania krajowej polityki w obu tych przypadkach. Nie chcąc narazić się na złośliwości i oskarżenia o megalomanię,...

15077

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]