Reklama

Ładowanie...

Sfrustrowany kontynent

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Jak zmieni się Europa, jak zmieni się Wielka Brytania po Brexicie? Tego nie wie nikt. Ale można pozgadywać.
W pierwszy weekend lipca tysiące ludzi przyszły do centrum Londynu, by protestować przeciw opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię. W okularach tej demonstrantki fotograf uchwycił odbicie brytyjskiego parlamentu. Londyn, 2 lipca 2016 r. Fot. Chris J. Ratcliffe / AFP / EAST NEWS

„Brexit znaczy Brexit i to będzie nasz sukces” – tak brzmi najnowszy slogan polityczny na Wyspach. Jest idealny: chwytliwy, z przytupem i nie wiadomo, o co w nim chodzi. Bo też nikt nie ma pojęcia, co konkretnie oznacza Brexit dla Wielkiej Brytanii – i dla reszty świata. Ani na czym, zdaniem autorki tych słów, nowej premier Theresy May – powołanej w minionym tygodniu – miałby ów sukces polegać.

Końca brytyjskiej potęgi nie będzie, a w każdym razie nie nastąpi on w najbliższych latach.

Zjednoczone Królestwo jest piątą pod względem wielkości gospodarką świata, stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ i – mimo posiadania armii mniejszej liczebnie niż kilka innych państw – nadal jedną z niewielu potęg militarnych zdolnych prowadzić samodzielne operacje w różnych miejscach na świecie. Wielka Brytania zachowa ten status w najbliższym czasie, choć nikt dziś nie potrafi...

15418

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]