Reklama

Igraszki ze śmiercią

Igraszki ze śmiercią

05.03.2017
Czyta się kilka minut
Nowa książka Pilota gromadzi teksty powstałe w przeciągu dekady. Otwiera ją „Ogród ścierni”, czyli cykl miniatur osadzonych w mateczniku pisarza, w okolicach Ostrzeszowa, a także w gwarze i ludowej magii.
Z

Z prozatorskich drobin wykwita osobliwa gawęda o skarbach zmarłego powsinogi oraz o bezrękiej wiedźmie Anieli. A dalej jest tylko dziwniej: „Albo życie” to wizyjna opowieść o więźniarkach Auschwitz, które uleciały w powietrze z obrusem, aż esesman musiał pejczem ściągać je na ziemię, „Gody” to wyznanie wdowy nawiedzanej przez ducha zmarłego męża, a „Zawodna zabawka albo Vin d’adieu” – zapis rozmowy śmiertelnie chorej Ajki-Trupfrau i jej przyjaciela. Wszyscy narratorzy – od wiejskiego niedorostka, „nędzarka, golusa, smętarnego śmierducha”, po intelektualistę i „starego miażdżyka” – bawią się słowami na granicy życia i śmierci. Ich opowieści przenika niebotyczna wynalazczość językowa. To ona decyduje o świetności tej prozy. ©

Marian Pilot, NIEBOTYKI, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2017

866

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]