Reklama

Hongkong coraz mniej wolny

Hongkong coraz mniej wolny

z Tokio
01.06.2020
Czyta się kilka minut
Przyjęty przez Pekin projekt ustawy o bezpieczeństwie Hongkongu może definitywnie zniszczyć jego niezależny status.
U

Ustawa zakłada karanie działań „wywrotowych i secesyjnych” oraz pozwala na jawną obecność chińskich służb specjalnych. Ten krok, wymierzony w ruch demokratyczny Hongkongu, gwałci jego autonomię, a ogólnikowość przepisów ułatwi sądzenie niemal każdego, kogo działalność nie przypadnie Pekinowi do gustu. Pretekstem może być np. wywiad dla obcych mediów czy udział w manifestacji.

To niejedyny sygnał, że Pekin zacieśnia kontrolę nad siedmiomilionowym miastem. W kwietniu aresztowano tam 15 działaczy ruchu demokratycznego za organizowanie i udział w protestach w 2019 r. Z kolei w zeszłym tygodniu parlament Hongkongu przystąpił do procedowania przepisów o zniesławieniu chińskiego hymnu, za co przewidziano do trzech lat więzienia i wysoką grzywnę.

Donald Trump nazwał nową ustawę „tragedią Hongkongu” i zapowiedział cofnięcie dla miasta przywilejów handlowych oraz wizowych, a także sankcje wobec chińskich oficjałów oskarżanych o niszczenie jego autonomii. Wielka Brytania i Tajwan zgłosiły gotowość przyjmowania hongkońskich imigrantów.

Pekin liczył zapewne, że pogrążony w pandemii świat przymknie oko na represje wobec Hongkongu. Jednak to tam przebiega dziś linia globalnego konfliktu Chin ze Stanami Zjednoczonymi. Los miasta nabrał więc dodatkowego znaczenia. Można mieć tylko nadzieję, że w tym pojedynku wielkich największej ceny nie przyjdzie zapłacić zwykłym Hongkończykom. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Specjalizuje się w tematyce Azji Południowo-Wschodniej, mieszka po części w Japonii, a po części w Polsce. Stale współpracuje z „Tygodnikiem”. W 2014 r. wydał książkę „Słońce jeszcze nie...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]