Reklama

Hommage a la Schopenhauer

Hommage a la Schopenhauer

28.02.2008
Czyta się kilka minut
1 Że świat kiedyś umrze - nasz, ludzki świat - to banał. Ginące Słońce najpierw wypali wszelkie życie, później pochłonie i Ziemię. Znikną lasy i wysypiska śmieci, góry i oczyszczalnie ścieków; fabryki i internet; symfonie, hot dogi i koniak; "Dawid Michała Anioła, długopisy, wodociągi, piłka nożna, rosomaki i wódka. Kroczymy ku pustce...
J

Jeśli zapytać, jaki sens ma życie, nasze wszystkie dążenia, cele, pragnienia, to musimy stwierdzić, że w perspektywie wieczności nie ma żadnego. Mogę pragnąć tego czy tamtego, ale wszelkie pragnienia muszą się w pewnej chwili skończyć:

wtedy gdy umrze nasz świat.

Jesteśmy przebiegli. Nakładamy na siebie tysiące "obowiązków", omotujemy się "powinnościami", przykuwamy się do życia naszym "posłannictwem". Po czym - "zapominamy" (ach, te cudzysłowy!), że wszystkie obowiązki, powinności, posłannictwa to nasze wybiegi. Katapultujemy je w sferę metafizyki, moralności, religii, historii i znajdujemy ostateczne usprawiedliwienie - dla nas, dla naszego życia. "Muszę żyć, muszę trwać" - bo to, bo tamto.

"Nie mogę zawieść świata,

który mi zaufał".

Dlatego warunkiem naszego istnienia jest zapomnienie,...

8845

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]