Reklama

Historię trzeba pisać od nowa

Historię trzeba pisać od nowa

24.08.2003
Czyta się kilka minut
Wywołana książką Anetty Rybickiej dyskusja na temat postaw i zachowań Polaków w dobie obu okupacji: niemieckiej i sowieckiej trwa i trwać będzie. W pierwszej kolejności to historycy, a nie politycy, dziennikarze czy publicyści powinni odrobić spóźnioną lekcję, czego do dzisiaj w satysfakcjonującym zakresie nie zrobili.
A

Aby tak się stało, trzeba podjąć zakrojone na dużą skalę badania naukowe, najlepiej o komparatystycznym charakterze, z udziałem badaczy z ośrodków krajowych i zagranicznych, oparte na solidnej podstawie finansowej. Przygotowywane wydawnictwo materiałowe o Instytucie Wschodnim (Ost--Institut) i pracy w nim Polaków wszystkiego nie wyjaśni, gdyż Instytut Wschodni był tylko jedną z licznych placówek niemieckich w Generalnym Gubernatorstwie, w której przymusowo bądź dobrowolnie pracowali przedstawiciele podbitego narodu. Jedna, dwie czy nawet więcej publikacji o postawach Polaków w okupacyjnej strefie sowieckiej też wszystkiego nie wyjaśnią. Trudno w tym momencie wskazać ośrodek koordynujący owe przyszłe badania (Warszawa, Kraków, Wrocław?). Wyniki tych badań powinny stać się impulsem do napisania na nowo dziejów lat 1939-1945, gdyż obowiązujące obrazy są już zwietrzałe i...

7184

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]