Reklama

Historia komunizmu toczy się nadal

Historia komunizmu toczy się nadal

16.12.2013
Czyta się kilka minut
Wszystko odbyło się według scenariusza, jakby żywcem przejętego z prac historycznych o „czystkach” na szczytach władzy w ZSRR jakieś 80 lat temu.
C

Człowieka, który niedawno był „numerem dwa” w hierarchii „partii i państwa” (wiceprzewodniczącym Narodowego Komitetu Obrony i doradcą „numeru jeden”), aresztowano na sposób pokazowy: podczas posiedzenia Biura Politycznego funkcjonariusze służby bezpieczeństwa ujęli 67-letniego dygnitarza pod ręce i wywlekli z sali. Proces odbył się natychmiast. Oskarżony – znów trzymany pod ręce przez bezpieczniaków, z których jeden pilnował, by głowa zdrajcy była pokornie pochylona – nie sprawiał kłopotów. Przyznał się (tak, zdradził; tak, planował zamach stanu; tak, chciał zniszczyć system socjalistyczny), okazał skruchę. Na próżno. „Ta szumowina, gorsza od psa, została stracona” – ogłosiła wkrótce państwowa agencja prasowa.
„Stalinowskie Dallas” – tak „Le Figaro” nazwał to, co wydarzyło się w minionym tygodniu w Korei Północnej. Aluzja do kiczowatego serialu z życia amerykańskiej socjety...

3229

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]