Reklama

Ładowanie...

Historia dnia, historia nocy

04.07.2011
Czyta się kilka minut
Po jednej stronie rodzina Ulmów, zamordowana za ukrywanie Żydów, po drugiej - "złoty ząb wyrwany z czaszki zabitego Żyda". Jak opuścić ziemię niczyją między dwiema liniami okopów?
P

Piszę, bo nie wiem. A bardzo chciałbym wiedzieć. Może nawet nie tyle chciałbym, ile czuję, że powinienem. Że tą wiedzą trzeba spłacić jakieś zobowiązanie.

Oczywiście w naszym kraju nie brak tych, co wiedzą wszystko - zwłaszcza o stosunkach polsko-żydowskich. O książkach Grossa potrafimy namiętnie debatować nawet jeszcze przed ich publikacją. Kłopot w tym, że powtarzanie utartych opinii zaczęło ostatnio przypominać przelewanie z pustego w próżne.

***

W książce "Jest taki piękny słoneczny dzień..." Barbara Engelking odwołuje się do podziału na literaturę dzienną i nocną, dokonanego przez pisarza Ernesta Sábato. Ta pierwsza szuka sensu, stara się świat zrozumieć i uporządkować; druga - wciąga do jądra ciemności i każe człowiekowi mierzyć się z tym, czego o sobie i innych nie ośmieliłby się głośno wyznać.

...
15197

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]