Reklama

Herodot „Dzieje” (440 r. przed Chr.)

Herodot „Dzieje” (440 r. przed Chr.)

22.12.2016
Czyta się kilka minut
W analizowaniu współczesności istnieje pokusa, by patrzeć na nią jako na okres wyjątkowy. Niestety, najczęściej myśli się o współczesności jako o okresie wyjątkowej dominacji zła.
Herodot Fot. Marie-Lan Nguyen / DOMENA PUBLICZNA
U

Utyskiwanie na współczesność nie jest niczym nowym. Robili tak przedstawiciele każdej epoki i każdego wieku. Właśnie dlatego uważam, że książką, do której należy nieustannie wracać, są „Dzieje” Herodota. Każdorazowy powrót do lektury „Dziejów” utwierdza mnie w trzech przekonaniach.
Po pierwsze, czasy zawsze były w jakimś sensie złe, tylko zmienia się scenografia i technologia zła. Człowiek współczesny wcale nie jest okrutniejszy od starożytnego, ma tylko doskonalsze narzędzia.
Po wtóre, ludzie od zawsze szukali sensu wydarzeń. Współcześni Herodotowi szukali ich u wyroczni.
Po trzecie, fakty wcale nie są najważniejsze. Dzieło Herodota to skomplikowany splot relacji o wydarzeniach prawdziwych, zasłyszanych legend, mitycznych opowiadań i rzeczy zupełnie nieprawdopodobnych. To bowiem, co kształtuje nasze życie, to nie są fakty, ale relacje o faktach: prawdziwych
i...

1215

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Odblokowałem ten artykuł zużywając 1 punkt tylko po to, żeby przeczytać 2 ostatnie zdania...

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]