Reklama

Gwiazda i Pasy

Gwiazda i Pasy

03.04.2016
Czyta się kilka minut
To pod Wawelem narodziła się polska piłka nożna. 110 lat temu powstały kluby Wisła i Cracovia.
Mecz Wisły z Cracovią w czerwcu 1932 r., zakończony remisem 2:2. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
W

W Krakowie młodzież zaczęła grać w nogę, gdy tylko pojawiła się pierwsza piłka. Latem 1890 r. z Brunszwiku skórzaną futbolówkę przywiózł lekarz Henryk Jordan, pionier wychowania fizycznego na ziemiach polskich. Ponoć szybko tego pożałował. Miał być tak zawiedziony faktem, iż ludzie woleli grać w piłkę na Błoniach niż przychodzić do słynnego parku, który założył obok, że nie pojawił się na żadnym krakowskim meczu.

Footbaliści
Impuls do rozwoju krakowskiej piłki nastąpił 4 czerwca 1906 r. – wówczas odbyły się mecze Czarnych Lwów i lwowskiego IV Gimnazjum (przyszłej Pogoni Lwów) z miejscowymi amatorami. Dziennik „Nowa Reforma” już kilka dni później informował: „Akademicki klub footbalistów (gra w piłkę nożną) zawiązuje się w Krakowie. (...) Uprasza się wszystkich, którzy chcą do tego klubu należeć, o przybycie do parku dra Jordana we środę o godz. 6...

7713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]