Reklama

Gwiazda i Pasy

Gwiazda i Pasy

03.04.2016
Czyta się kilka minut
To pod Wawelem narodziła się polska piłka nożna. 110 lat temu powstały kluby Wisła i Cracovia.
Mecz Wisły z Cracovią w czerwcu 1932 r., zakończony remisem 2:2. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
W

W Krakowie młodzież zaczęła grać w nogę, gdy tylko pojawiła się pierwsza piłka. Latem 1890 r. z Brunszwiku skórzaną futbolówkę przywiózł lekarz Henryk Jordan, pionier wychowania fizycznego na ziemiach polskich. Ponoć szybko tego pożałował. Miał być tak zawiedziony faktem, iż ludzie woleli grać w piłkę na Błoniach niż przychodzić do słynnego parku, który założył obok, że nie pojawił się na żadnym krakowskim meczu.

Footbaliści
Impuls do rozwoju krakowskiej piłki nastąpił 4 czerwca 1906 r. – wówczas odbyły się mecze Czarnych Lwów i lwowskiego IV Gimnazjum (przyszłej Pogoni Lwów) z miejscowymi amatorami. Dziennik „Nowa Reforma” już kilka dni później informował: „Akademicki klub footbalistów (gra w piłkę nożną) zawiązuje się w Krakowie. (...) Uprasza się wszystkich, którzy chcą do tego klubu należeć, o przybycie do parku dra Jordana we środę o godz. 6...

7713

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]