Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Grzech się ulepsza

Grzech się ulepsza

18.04.2004
Czyta się kilka minut
Książka Joanny Petry Mroczkowskiej ma przywrócić kategorii grzechu właściwy ciężar. Autorka podejmuje próbę jej ukonkretnienia i wyrwania ze szponów filozoficznego dyskursu. Nie kategoria grzechu, nie figura grzechu, ale: grzech - otchłań, pustka, przerażająca i banalna jednocześnie, siła, która (jak zauważa Simone Weil) nie zasługuje na to, by brać ją za negatyw dobra, bo trzeba by wówczas założyć, że zło i dobro są wartymi siebie przeciwnikami, a takie myślenie jest dobra upokorzeniem.

“Jak ma przebiegać walka z demonami? Przede wszystkim potrzebna jest wiedza na ich temat - demona trzeba nazwać, stawić mu czoło" - czy ten ambitny, sformułowany we wstępie zamiar udało się Autorce zrealizować? Zobaczmy.

W książce obowiązuje porządek iście scholastyczny; na pierwszych stronach, w oparciu o Ewangelie, pisma Ojców Kościoła, wreszcie o Dantejską wizję czyśćca, stara się Mroczkowska odpowiedzieć na pytanie kluczowe: czym jest grzech; później mamy historyczny rzut oka na rozmaite klasyfikacje grzechów głównych, bo - jak się okazuje - zdaniem teologów i etyków są wśród grzechów głównych główne i główniejsze. Autorka próbuje pokazać, że każdy z nich natychmiast pociąga za sobą inne; leniąc się, jemy bez przerwy i pijemy, budzi się w nas chciwość na widok osób, którym dzięki sumiennej pracy (czego staramy się nie zauważać) żyje się dostatnio i...

7186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]