Reklama

Mistyka i kuropatwa

Mistyka i kuropatwa

20.03.2006
Czyta się kilka minut
Nieumiarkowanie oznacza niewiedzę o przyczynach i skutkach. Natura ludzka wymaga poznania, wiedzy o rządzących nią prawach, którym musimy się podporządkować.
Rycina z oficyny Paula Fuersta (ok. 1635): "Siedem grzechów głównych" (drugie z lewej - Nieumiarkowanie)
T

TYGODNIK POWSZECHNY: - Dlaczego nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu jest grzechem?

BARTŁOMIEJ DOBROCZYŃSKI: - A pamiętacie powiedzenie: od rzemyczka do koniczka? Ewangelia mówi: jeśli w małych rzeczach nie będziecie wierni, kto wam powierzy rzeczy wielkie? Grzech ten przypomina o postawie mentalnej, która może przynieść groźne konsekwencje, bo choć jedzenie i picie jest czynnością pospolitą, to człowiek gotów jest na wiele czynów niepospolitych, by zaspokoić głód i pragnienie.

- Nieumiarkowanie, jak każdy grzech główny, może zrodzić inne grzechy?

- Wszystkie grzechy! Na pozór wydaje się, że grozi co najwyżej wzdęciem, bólami brzucha i wymiotami. Ale tylko na pozór. Pojęcie "nieumiarkowania" sygnalizuje istnienie pewnej miary, człowiek zaś powinien mieć jej świadomość. Jako psycholog postrzegam człowieka przede wszystkim jako...

13712

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]