Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wprowadzenie

Wprowadzenie

06.03.2016
Czyta się kilka minut
Europejski Poeta Wolności to jedyny w Polsce festiwal poświęcony najnowszej poezji europejskiej.
Okładka dodatku: Europejski Poeta Wolności
W

W jego trakcie ogłaszamy laureata wyjątkowej nagrody: dla obcojęzycznego tomu wierszy w polskim przekładzie. Już choćby z tego powodu warto być z nami w te trzy marcowe dni.
Z siedmioma nominowanymi autorami rozmawiać będą czołowi polscy krytycy i dziennikarze kulturalni. Zdecydowanie zabrzmi także rodzima poezja: będziemy świadkami zderzenia żywiołów, gdy w parach przy jednym stole zasiądą Ryszard Krynicki i Jacek Podsiadło oraz Piotr Sommer i Jacek Dehnel. Prowadzący warsztaty „twórczego czytania” Paweł Próchniak i Krzysztof Kuczkowski będą zdejmować z głów uczestników simlocki. Piotr Śliwiński, Grzegorz Jankowicz i Karol Maliszewski w tedexowej formie opowiedzą, dlaczego poezja odebrała im – a może ofiarowała – kawał życia.
Jedną z gwiazd tegorocznej edycji będzie D.A. Powell, który w swojej poezji, brutalnej i czułej, popowej i religijnej zarazem, mierzy się z dramatem AIDS, odczarowując tę chorobę i znajdując dla niej nowoczesny język.
W debacie „Sztuka wolności” z udziałem Olgi Tokarczuk, D.A. Powella i Stefana Chwina zapytamy o granicę między zaangażowaniem a manipulacją w literaturze i sztuce. Podczas wieczoru Versopolis na scenę wyjdą debiutanci i żywi klasycy z 12 krajów. Po nich zagrają Jazztliki. Osobnym spektaklem ze słowem w roli głównej będzie towarzysząca wręczeniu Nagrody EPW gala w reżyserii Pawła Passiniego.
Wiersz pozwala nam zobaczyć świat i samych siebie z innej perspektywy, poszerza nasze horyzonty, uwalnia od stereotypów, uprzedzeń oraz poznawczej sztampy. Jest lekcją empatii. Tak rozumiemy zawartą w nazwie festiwalu i nagrody wolność.
Kontakt z wybitną poezją tworzoną w innych językach daje nam coś jeszcze: możliwość spotkania się w obrazie i doświadczeniu pomimo kulturowych różnic. Temu wszystkiemu towarzyszy nadzieja, że to, co nas łączy najgłębiej, jest ponadjęzykowe i ponadnarodowe. Jak uśmiech lub podanie ręki.
TADEUSZ DĄBROWSKI, dyrektor artystyczny Festiwalu

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]