Reklama

Gruziński domek z kart

Gruziński domek z kart

07.12.2003
Czyta się kilka minut
Bezkrwawa rewolucja pąsowej róży wysadziła z siodła wieloletniego przywódcę Gruzji Eduarda Szewardnadze. Czy upominające się o władzę nowe siły poradzą sobie w tonącej w kryzysie gospodarczym i rozdzieranej przez separatyzmy republice? Powodzenie uzależnione jest od możliwości porozumienia w sprawie podziału wpływów w Gruzji dwóch “krajów patronackich": Rosji i USA.
P

Protesty przeciw usankcjonowaniu "cudu nad urną", dającego zwycięstwo w wyborach parlamentarnych partii proprezydenckiej i sprzymierzonemu z nią ugrupowaniu przywódcy Adżarii (republika autonomiczna w Gruzji), trwały w Tbilisi trzy tygodnie. W tym czasie, do 22 listopada, komisja wyborcza liczyła głosy. Oficjalne ogłoszenie wyników było powodem zwołania sesji parlamentu, ale do jej otwarcia nie doszło. Na salę obrad dostali się opozycjoniści (ich pokojowe zamiary symbolizowały trzymane w rękach róże), przerywając wystąpienie prezydenta.

W krytycznym momencie z misją specjalną przybył minister spraw zagranicznych Rosji - Igor Iwanow (w połowie Gruzin, niegdysiejszy współpracownik Szewardnadze z czasów pracy w MSZ ZSRR). Dowództwo rosyjskich baz wojskowych w Gruzji podawało nerwowe komunikaty, że żołnierze nie są postawieni w stan gotowości. Eksperci...

9510

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]