Reklama

Granica

Granica

20.08.2013
Czyta się kilka minut
Zniknęły druty kolczaste, słup graniczny spróchniał i przekrzywił się jak stary nagrobek, zarosły go młode krzaki.
I

Inaczej, jakże inaczej wyglądała dawniej ta granica.
Między chybotliwymi szczytami świerków nieruchoma wieża strażnicza. Po śladach niegdysiejszej ścieżki trafiłem na polanę. Wiatr kołysał bujną trawą i trzaskał drzwiami wieży, otwierała się i zamykała bezsilnie jej bezzębna paszczęka, but mój kopnął zardzewiałą puszkę po konserwach ukrytą w trawie. Potoczyła się niechętnie, wydawszy krótki i pusty brzęk, znieruchomiała.
W górze, na platformie wieży nie było nikogo.
— Stój! Kto idzie! — rozległ się głos.
To był mój głos, to ja krzyknąłem sam do siebie. Nie mogłem dłużej znieść milczenia, nic tylko jakieś szumy i szelesty, i to trzaskanie drzwiami. A przecież ja przekraczałem granicę.
Co odpowiedzieć? Dawniej to było łatwe. Wystarczyło podać imię i nazwisko, płeć, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, wzrost, kolor oczu, brunet, blondyn czy...

1207

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]