Reklama

Starość

Starość

20.08.2013
Czyta się kilka minut
Siedzę sobie w fotelu.
Fot. Paweł Chara
P

Proszę zauważyć: nie na fotelu, tylko w fotelu. Na fotelu się nie siedzi, siedzieć można na krześle. W krześle nie siedzi się nigdy.
Krzesło jest twarde, obojętne i chwilowe, zaś miękki fotel otula nas aż po ramiona i obiecuje, że już nas nie opuści. Fotel obejmuje nas wysoko, niekiedy wraz z potylicą.
Potylica — tak nazywa się tył głowy, miejsce, w które nam się strzela z broni krótkiej, a w polowych warunkach również i długiej. Co prawda, w polowych warunkach rzadko kiedy siedzimy, chyba że na brzegu dołu albo głębokiego rowu. Nigdy jednak w fotelu ani nawet na krześle. Przeważnie stoimy, najczęściej jednak klęczymy. Wróćmy do tematu. Tylko w fotelu siedzi się sobie. Na krześle nie siedzi się sobie, tylko komuś albo czemuś. Komuś, kto siedzi naprzeciw nas, albo rzeczom, które są rozłożone przed nami na stole. W fotelu się jest, na krześle zaledwie się przebywa.
...

5408

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]