Reklama

Ładowanie...

Gotowanie

14.11.2006
Czyta się kilka minut
Mowa tylko o sytuacjach, kiedy gotujemy, nie dlatego, że musimy, ale chcemy. Gotowanie dla czworga osób, które przyjdą zgłodniałe z pracy i ze szkoły, zjedzą, nic nie powiedzą i zajmą się swoimi sprawami, a w dodatku gotowanie przy bardzo ograniczonym budżecie nie jest żadną przyjemnością. Jednak gotowanie z wyboru przyjemnością bywa.
Ż

Żeby gotowanie mogło być przyjemnością, muszą być spełnione także inne warunki. Po pierwsze, nie możemy zajmować się tylko gotowaniem, ale najlepiej równocześnie oddawać się pracy umysłowej, na przykład czytaniu. Gotowanie ma ten urok, że nie wymaga pełnej koncentracji ani pełnego zaangażowania intelektualnego i najczęściej możemy tylko co pewien czas zaglądać, co i jak się dzieje. Ten czy ta, którzy stale podnoszą przykrywkę, mieszają bez potrzeby i w ogóle czuwają nieustannie przy kuchni, przyjemności mieć nie mogą. Tylko bardzo nieliczne potrawy, jak grzyby w śmietanie, wymagają rzeczywiście stałego nadzoru i mieszania, bo przywrą.

Po drugie, gotowanie jest przyjemnością, jeżeli odbywa się w wyniku naszej wiedzy praktycznej, czyli doświadczenia, intuicji, smaku oraz szczypty inwencji, czyli kreatywności, a nie w wyniku wiedzy teoretycznej. W zasadzie dla...

3792

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]