Reklama

Krokusy pod asfaltem

Krokusy pod asfaltem

19.03.2007
Czyta się kilka minut
Niedawno przyjechali do nas goście. Przenieśli się z Małego Cichego, bo tam już nie mogli wytrzymać. Powiedzieli, że już nie jest ani małe, ani ciche.
fot. B. Dobroch
N

Naprawdę nazywa się szafran spiski. Ale jego popularniejsza nazwa wzięła się z łacińskiej - crocus scepusiensis. Za kilka, może kilkanaście dni łąki, pastwiska, polany, miedze i przydomowe ogródki od Chochołowa przez Witów aż po dotykającą podnóży Tatr Polanę Biały Potok i Dolinę Chochołowską pokryją fioletowe dywany kwiatów. To na terenie gminy Kościelisko krokusy tworzą największe na Podhalu łany. Za kilka dni zakwitną także w Dzianiszu.

Radni nas sprzedali

Zima w Dzianiszu była wyjątkowo gorąca. Nie tylko z racji ocieplenia klimatu. Dyskusje między mieszkańcami osiągały temperaturę tutejszych wód geotermalnych, ponoć - jak chwali się wójt Kościeliska Bohdan Pitoń - najgorętszych na całym Podhalu.

Wszystko za sprawą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kościelisko, o którego...

16451

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]