Reklama

Ładowanie...

Krokusy pod asfaltem

19.03.2007
Czyta się kilka minut
Niedawno przyjechali do nas goście. Przenieśli się z Małego Cichego, bo tam już nie mogli wytrzymać. Powiedzieli, że już nie jest ani małe, ani ciche.
fot. B. Dobroch
N

Naprawdę nazywa się szafran spiski. Ale jego popularniejsza nazwa wzięła się z łacińskiej - crocus scepusiensis. Za kilka, może kilkanaście dni łąki, pastwiska, polany, miedze i przydomowe ogródki od Chochołowa przez Witów aż po dotykającą podnóży Tatr Polanę Biały Potok i Dolinę Chochołowską pokryją fioletowe dywany kwiatów. To na terenie gminy Kościelisko krokusy tworzą największe na Podhalu łany. Za kilka dni zakwitną także w Dzianiszu.

Radni nas sprzedali

Zima w Dzianiszu była wyjątkowo gorąca. Nie tylko z racji ocieplenia klimatu. Dyskusje między mieszkańcami osiągały temperaturę tutejszych wód geotermalnych, ponoć - jak chwali się wójt Kościeliska Bohdan Pitoń - najgorętszych na całym Podhalu.

Wszystko za sprawą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Kościelisko, o którego...

16451

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]