Reklama

Ładowanie...

Goliat ruszył na Dawida

10.10.2006
Czyta się kilka minut
Czy historia się powtarza? 58 lat temu na Kremlu zapadła decyzja o blokadzie Berlina Zachodniego i miasto, które postanowiono rzucić na kolana, przez 11 miesięcy odcięte było od dostaw energii, żywności, opału. Ogłoszona właśnie przez Moskwę blokada niepokornej Gruzji może budzić historyczne skojarzenia.
S

Stosunki między Moskwą a Tbilisi są napięte od 2003 r., gdy "Rewolucja Róż" wyniosła do władzy prozachodnią ekipę prezydenta Micheila Saakaszwilego. Jednak to, co stało się w ostatnich dniach, nadało tej "tradycyjnie" już napiętej sytuacji kompletnie nową jakość. Pod koniec września, po aresztowaniu przez gruzińskie władze kilku rosyjskich oficerów i oskarżeniu ich o szpiegostwo, stosunki między dawną kolonią a macierzą po prostu legły w gruzach.

W potępienie "awanturniczej" polityki Gruzji zaangażowały się najwyższe władze Rosji, z prezydentem Władimirem Putinem, potężna machina państwowa zaś rozpoczęła wprowadzanie kolejnych sankcji gospodarczych i społecznych, mających na celu ukaranie niepokornego sąsiada. I choć mediacja OBWE doprowadziła do wydalenia z Gruzji podejrzanych oficerów, rosyjskie sankcje nie zostały zniesione. Co więcej: Moskwa pracuje nad...

11963

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]