Reklama

Goliat ruszył na Dawida

Goliat ruszył na Dawida

10.10.2006
Czyta się kilka minut
Czy historia się powtarza? 58 lat temu na Kremlu zapadła decyzja o blokadzie Berlina Zachodniego i miasto, które postanowiono rzucić na kolana, przez 11 miesięcy odcięte było od dostaw energii, żywności, opału. Ogłoszona właśnie przez Moskwę blokada niepokornej Gruzji może budzić historyczne skojarzenia.
S

Stosunki między Moskwą a Tbilisi są napięte od 2003 r., gdy "Rewolucja Róż" wyniosła do władzy prozachodnią ekipę prezydenta Micheila Saakaszwilego. Jednak to, co stało się w ostatnich dniach, nadało tej "tradycyjnie" już napiętej sytuacji kompletnie nową jakość. Pod koniec września, po aresztowaniu przez gruzińskie władze kilku rosyjskich oficerów i oskarżeniu ich o szpiegostwo, stosunki między dawną kolonią a macierzą po prostu legły w gruzach.

W potępienie "awanturniczej" polityki Gruzji zaangażowały się najwyższe władze Rosji, z prezydentem Władimirem Putinem, potężna machina państwowa zaś rozpoczęła wprowadzanie kolejnych sankcji gospodarczych i społecznych, mających na celu ukaranie niepokornego sąsiada. I choć mediacja OBWE doprowadziła do wydalenia z Gruzji podejrzanych oficerów, rosyjskie sankcje nie zostały zniesione. Co więcej: Moskwa pracuje nad...

11963

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]