Reklama

Głupi w oczach świata

Głupi w oczach świata

12.08.2008
Czyta się kilka minut
W Gułtowych pod Poznaniem proboszcz Eda Jaworski na czas olimpiady zamknął się w kościele. Wziął ze sobą Biblię, różaniec, chleb i wodę. Tam też śpi. Tak protestuje przeciwko igrzyskom w Chinach i uciskowi Tybetu.
Ks. Jaworski tuż przed rozpoczęciem protesu / fot. Waldemar Wylegalski
W

W kościele pachnie wysuszonym drewnem, jak czasem na starych strychach. Z barokowych polichromii na suficie sfruwają pulchni święci. Po lewej stronie od ołtarza pnie się aż po strop brzozowy krzyż. Na nim flaga Tybetu. Ten krzyż razem z flagą proboszcz Jaworski postawił w tym roku przy Grobie Pańskim - w ten sposób ludzie zobaczyli w Gułtowych Tybet ukrzyżowany.

Zaczęło się tak: Jaworski ogląda transmisję z zamknięcia olimpiady w Atenach. Dowiaduje się, że następna w Pekinie. I szlag go trafia.

Pisywał wtedy felietony do "Gazety Poznańskiej" i skrót MKOl rozwinął jako Komitet Obrony Ludobójstwa. Przyznaje: za ostro, poniosły go emocje. Jednak od tego czasu myślał o proteście. Tylko jaki on powinien być, nie miał jeszcze pojęcia.

Ale tak naprawdę zaczęło się wiele lat wcześniej, w rodzinnym Rogoźnie. Ojciec Kazimierz, murarz,...

11923

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]