Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Głosy o rozwodnikach

Głosy o rozwodnikach

28.07.2009
Czyta się kilka minut
Ks. dr Antoni Świerczek,
p

prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie

Małżeństwo to związek, który z ustanowienia Stwórcy jest rzeczywistością świętą; Jan Paweł II często nazywał je "prasakramentem". Małżeństwo jest czymś wcześniejszym niż chrześcijaństwo, ponieważ sięga momentu Stworzenia. Nie zostało ustanowione przez Chrystusa, lecz podniesione przez Niego do godności sakramentu - uświęcone, w szczególny sposób obdarowane łaskami.

Jezus w odpowiedzi na pytanie faryzeuszy, dlaczego Mojżesz zezwolił na odprawienie żony, wskazuje, że to "przez wzgląd na zatwardziałość ich serc". Jednocześnie zaznacza, że "od początku tak nie było" (por. Mt 19, 8). Na początku Bóg stwarzając mężczyznę i kobietę powołał ich do życia w małżeństwie. Więc świętość małżeństwa wypływa z faktu Stworzenia i jest potwierdzona przez samego Chrystusa. Poprzez grzech...

10266

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]