Reklama

Głosy o rozwodnikach

Głosy o rozwodnikach

28.07.2009
Czyta się kilka minut
Ks. dr Antoni Świerczek,
p

prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie

Małżeństwo to związek, który z ustanowienia Stwórcy jest rzeczywistością świętą; Jan Paweł II często nazywał je "prasakramentem". Małżeństwo jest czymś wcześniejszym niż chrześcijaństwo, ponieważ sięga momentu Stworzenia. Nie zostało ustanowione przez Chrystusa, lecz podniesione przez Niego do godności sakramentu - uświęcone, w szczególny sposób obdarowane łaskami.

Jezus w odpowiedzi na pytanie faryzeuszy, dlaczego Mojżesz zezwolił na odprawienie żony, wskazuje, że to "przez wzgląd na zatwardziałość ich serc". Jednocześnie zaznacza, że "od początku tak nie było" (por. Mt 19, 8). Na początku Bóg stwarzając mężczyznę i kobietę powołał ich do życia w małżeństwie. Więc świętość małżeństwa wypływa z faktu Stworzenia i jest potwierdzona przez samego Chrystusa. Poprzez grzech...

10266

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]