Reklama

Głos z teleambony

Głos z teleambony

13.01.2009
Czyta się kilka minut
Kazania "Ojca Mateusza" nie uczą, nie wzruszają, nie śmieszą. A i tak co tydzień ogląda je ponad 5 milionów parafian.
Artur Żmijewski jako ojciec Mateusz / fot. TVP/fot. Baltmedia / Wikipedia/GNU
D

Daj nam, Panie Boże, takiego sługę jak Ojciec Mateusz. Sługę Tysiąca Przymiotników: sprawiedliwego, miłosiernego, wspaniałomyślnego, dobrodusznego i inteligentnego (byle nie diablo...). Zawsze w gotowości, zawsze po stronie uciskanych, przyjaciela, druha i powiernika o przenikliwym umyśle i sercu czystym jak anielskie łzy. Po co człowieka, daj od razu świętego. Gdy przyjdzie potrzeba, niech rozwiąże kryminalną zagadkę, wskaże drogę zagubionym owieczkom, niech swoją aureolę podaruje dzieciom, których nie stać na hula-hoop.

I stało się, szkoda tylko, że na antenie TVP. Na łez padole przydałby się taki Mateusz. Byłby postacią formatu Gandhiego. Na ekranie jest jedynie duchowym przywódcą kolejnej małomiasteczkowej społeczności. Uśmiechniętej, sytej, szczęśliwej.

Letni poranek w słonecznym Sandomierzu. Ojciec Mateusz opowiada żydowskie przypowieści...

3111

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]