Reklama

Głos bezimiennych

Głos bezimiennych

12.02.2018
Czyta się kilka minut
Rzadko odnotowuję prace stricte naukowe – ale też rzadko dotykają one tematu tak dramatycznego i tak mało obecnego w naszej świadomości. Mowa o dziedzictwie kolonialnym oglądanym nie z perspektywy kolonizatorów, lecz ich ofiar.
P

Potomkowie Indian i czarnych niewolników sprowadzonych na plantacje południa Stanów Zjednoczonych i Karaibów, ale także Afrykanie zabierają dzisiaj głos w imieniu swoich przodków. Powstaje nowa i oryginalna formalnie literatura odzwierciedlająca proces „deportowania z życia” – co oznaczało wyrwanie z dotychczasowego środowiska i kultury, czasem po prostu śmierć – która jest opowieścią z wewnątrz.

Poznajemy kilkanaścioro pisarzy anglo- i francuskojęzycznych: wywodzącą się po kądzieli z Indian Chippewa Louise Erdrich, Jamesa Welcha z Czarnych Stóp, Simone Schwartz-Bart z Gwadelupy, Léonorę Miano z Kamerunu (badała historię niewolnictwa w jego pierwszej fazie – uprowadzania mieszkańców afrykańskich wiosek) i Toni Morrison, pierwszą afroamerykańską noblistkę. Są tu również świadkowie postkolonialnego rozdarcia pomiędzy krajem pochodzenia a nowym światem, jak Maxine Hong Kingston...

2797

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]