Reklama

Ładowanie...

Elżbiecie już dziękujemy

27.12.2021
Czyta się kilka minut
Karaibska wyspa Barbados – najstarsza kolonia Wielkiej Brytanii i kiedyś jedna z „pereł” jej imperium – wypowiedziała podległość brytyjskiej królowej i ogłosiła się republiką.
Prezydent Sandra Mason wręcza księciu Karolowi Order Wolności. Nie wszystkim spodobało się, że najwyższe z odznaczeń przyznawanych na wyspie dostał przedstawiciel brytyjskiej Korony. Bridgetown, 30 listopada 2021 r.
S

Stało się to w nocy z przedostat- niego na ostatni dzień listopada, kiedy na Barbadosie obchodzi się Dzień Niepodległości. W stołecznym Bridgetown gruchnął armatni salut i ściągnięto z masztów brytyjskie flagi. Odtąd łopotać na nich będą już tylko flagi miejscowe, w barwach złota i ultramaryny. Na jedną z nich Sandra Mason, która jako ostatnia pełniła w imieniu brytyjskiej Korony rolę gubernatora generalnego wyspy, złożyła prezydencką przysięgę i objęła obowiązki przywódczyni państwa, zastępując w tej roli Elżbietę II.

Książę Karol życzy szczęścia

Na narodzinach republiki, które urządzono na głównym placu Bohaterów Narodowych, brytyjską królową – wszak liczącą sobie już 95 wiosen – reprezentował jej najstarszy syn, 73-letni Karol, książę Walii i dziedzic tronu. Życzył Barbadosowi szczęścia i zapewnił, że zawsze pozostanie przyjacielem kraju i jego mieszkańców. Wyraził...

13906

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]