Reklama

Głód w Wenecji

Głód w Wenecji

07.03.2016
Czyta się kilka minut
Napoleonowi się raz udało, ale ja bym z Wenecją nie zadzierał. Sparzył się na tym niejeden książę i papież.
Fot. labellasorella.com
O

Ot, choćby tzw. wojna solna z końca XV wieku – mało brakowało, a Herkules d’Este zamiast podnosić swoją Ferrarę do rangi europejskiej stolicy muzyki i szykować córkę Izabelę do ożenku z mantuańskim Gonzagą (wyszedł z tego mariażu kolejny dwór artystyczny), mógł paść od miecza oblężników weneckich pod wodzą Federica da Montefeltro, skądinąd też awanturnika wielce zasłużonego dla sztuk.

Josif Brodski mógł sobie dumać o nagich marmurowych udach Wenecji, która jak Zuzanna podglądana przez turystów zanurza się w zabarwionych zachodem słońca wodach, ale jest to cyniczne do cna miasto kupieckie i na twardym handlu, chciwości i kalkulacji zbudowało swój splendor. Splendor – tu Brodski ma rację – w takim nadmiarze, że budzi u tubylców alergiczny odczyn; stąd rdzennego mieszkańca poznasz łatwo po tym, że idzie szybko, z autystycznym, pustym wzrokiem wbitym w ziemię, jakby bał się...

5957

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]