Reklama

"Gitarą i piórem 2"

"Gitarą i piórem 2"

21.03.2004
Czyta się kilka minut
Gitarą i piórem to najbardziej znana audycja poświęcona piosence poetyckiej. Od 15 lat na antenie Programu III Polskiego Radia prowadzi ją Janusz Deblessem - dobry duch piosenki nieobojętnej. W 2001 roku wydano płytę Gitarą i piórem, gdzie Deblessem zebrał utwory, które jego zdaniem w szczególny sposób zaistniały w świadomości słuchaczy. Obok niekwestionowanych gwiazd gatunku: Grzegorza Turnaua, Przemysława Gintrowskiego, Antoniny Krzysztoń, Mirosława Czyżykiewicza, znaleźli się na niej także artyści mniej znani, a spora część nagrań pochodziła z archiwum audycji.
W

W tym roku ukazała się druga część kompilacji, która zawiera nie tylko piosenki Raz, Dwa, Trzy, Wolnej Grupy Bukowina czy Starego Dobrego Małżeństwa, lecz także Marka Andrzejewskiego, Tomka Wachnowskiego, Piotra Bukartyka, Waldemara Śmiałkowskiego, świadczące, że pojęcie piosenki poetyckiej jako gatunku ma nieograniczoną ilość muzycznych wcieleń. Ciekawie w tym kontekście brzmią teksty mistrzów gatunku - Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego czy Andrzeja Garczarka - a także artystów którzy pozostawili po sobie jedynie świadectwo głosu - Konrada Materny, Iwony Piastowskiej, Nataszy Czarmińskiej.

Myślę, że Janusz Deblessem zdaje sobie sprawę z faktu, iż piosenka poetycka ma w Polsce status minorum gentium - i to w podwójnym sensie - primo, przez “poważnych" krytyków muzycznych traktowana jest jak uboga krewna piosenki “normalnej", secundo - poetycka wartość...

1295

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]