Reklama

Gilotyna i dziedzictwo

Gilotyna i dziedzictwo

30.10.2006
Czyta się kilka minut
Muzeum "historyczne i "narodowe zrodziła rewolucja. "Matką Luwru była gilotyna - twierdzi Georges Bataille.
W

W 1743 roku księżniczka Anna Maria Luisa Medici ofiarowała państwu toskańskiemu zbiory medycejskie, stawiając warunek, aby zostały one publicznie udostępnione i nie uległy rozproszeniu. Warunek został spełniony, o czym możemy się przekonać, zwiedzając (w potwornym tłoku) florencką galerię Uffizi. W 1753 roku parlament brytyjski powołał do życia British Museum. Tu inicjatywa była społeczna - dzięki loterii pieniężnej wykupiono zbiory Hansa Sloane'a, które wraz z biblioteką dały zalążek muzeum. W 1776 udostępnione zostały habsburskie zbiory wiedeńskiego Belwederu, gdzie kolekcji - po raz pierwszy - nadano porządek chronologiczny.

Rok 1789 przyniósł kres wspaniałomyślnym gestom oświeconych władców i bezkonfliktowemu przekształcaniu wielkich prywatnych kolekcji w publiczne muzea. Rewolucyjny wandalizm

Ogromne zniszczenia budowli, rzeźb, obrazów, a...

12812

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]