Reklama

Gdzie obfitował grzech

Gdzie obfitował grzech

06.06.2016
Czyta się kilka minut
Na złe wiadomości o Kościele jest popyt. Nic dziwnego. Instytucja, która występuje jako stróż dobrych obyczajów i przewodnik na drodze do świętości, wręcz prowokuje do szukania słabych punktów.
Ł

Łatwo się wtedy bierze pars pro toto. Kiedy w Polsce zaczęto pisać o księżach pedofilach, idąc ulicą miałem poczucie, że moja koloratka każdego z mijanych przechodniów ostrzega: „uwaga, pedofil”. Zresztą dziś, niezależnie od skandalu pedofilii, dla wielu osób jest „obciachem” okazać się „katolem”. Takiej atmosferze sprzyja typowy mechanizm funkcjonowania mediów – lepiej się sprzedają skandale niż normalność. Wozy telewizyjne będą ciągnęły pod plebanię proboszcza toczącego spór z biskupem, a nie pod probostwo, w którym prowadzone jest zwyczajne, dobre duszpasterstwo.

To właśnie dlatego w tym, nie najlepszym dla kościelnych urzędów klimacie warto zauważyć publikowaną przez nas relację Eweliny Burdy i Artura Sporniaka o podjętych przez Kościół w Polsce działaniach w sprawie przeciwdziałania pedofilii. Bo rzeczywistość wyraźnie...

3640

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Moralna kondycja ludzi "kościoła" jest taka, że ich niemoralnych postaw i przypadków szukać w ogóle nie trzeba, wystarczy się rozejrzeć i widzieć, a nie udawać ślepca.

Bo mozna urządzić zawody w skoku w wzyż przy poprzeczce na 10 m. A wtedy wszyscy odpadają na starcie. Sekty religijne(a szczególnie świadków Jehowy)chlubi się "wysokimi miernikami moralnymi", choć w rzeczywistości, to chodzi im o zewnetrzną etykietkę "świadectwa dawanego upadłemu światu". Wolność wyboru i sumienie jest z tej wspólnoty natychmiast wykluczane. mozna powiedzieć, że jest wykluczany człowiek w swej istocie wolnej osoby. Wobec tego, czy będziemy tolerować(angazować się) świety Kościół grzesznych ludzi, czy sobie damy spokój z wszelką religią i transendencją(a może nawet kulturą)?

A ocenimy sobie według takich samych standardów jakie stosuje kościół gdy ocenia, tylko dokręcimy trochę śrubę wykładowcom... Rozpatrzymy pychę chciwość pożądliwość zawiść obżarstwo gniew lenistwo, pochylimy się nad fałszywym świadectwem, kultem Mamony, szermowaniem słowem Bożym, osądzimy pedofilię, obłudę, zakłamanie, hipokryzję, politykierstwo.

...potrzebuje KAŻDY człowiek. To istota Kościoła Powszechnego(ponad konfesyjnego)-zaufanie w Boże miłosierdzie. Dlatego można irytować się takim duchownym, który ex cathedra poucza innych:"nawróćcie się,wy grzesznicy". Nadchodzi czas nauczycieli, którzy mówią: pomóżmy sobie nawzajem nawrócić się do Boga

Dlatego, gdy kiedyś spotkam na swej drodze biskupów Michalika czy Hosera, szeregowych klechów Międlara czy Rydzyka, nie zawaham się i obiję ich oczyszczającą rózgą współczującego miłosierdzia. Jak Jezus kupców w świątyni.

...

Takoż im pomogę

Racjonalizowanie zla przy uzyciu swietej teologii moze doprowadzic do tego, ze poblazliwosc katolikow dla koscielnych dewiacji stanie sie wyznacznikiem prawdziwej wiary. Jesli wiara w Ducha Swietego jest dostatecznie mocna, to czlowiek zdzierzy wszelkie skandale pedofilskie bez szemrania, tzn. bedzie umial przymknac na nie oczy i udawac, ze nic sie nie stalo, bowiem tam gdzie obfituje grzech, tam jeszcze bardziej rozlewa sie laska. Skoro katolicy krytykujacy Kosciol z powodu ksiezy pedofilow maja slaba wiare, to jaka wiare nalezy przypisac sprawcom przestepstw oraz tym, ktorzy zamiataja je pod dywan? Dziekuje bardzo za optymistyczne przeslanie zawarte w powyzszym wpisie.

Zrozumieć?? A co z postałymi : 60% księży żyło i żyje w związkach z kobietami, ksieza żyjący ponad stan, publicznie krytykujący Papieża..., żyjący dniem dzisiejszym, zainteresowani tylko swoim otoczeniem,.... Nepotyzm i kumoterstwo! Polacy nic się nie stało?? Jak można tak żerować na niewiedzy ludzkiej. ... A może tak w kościele tak zawsze było, jest i będzie ??

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]