Reklama

Gdy siadam za kierownicą

Gdy siadam za kierownicą

09.09.2008
Czyta się kilka minut
Mówią: Barbara Skarga, Edmund Wnuk-Lipiński, Janusz Jankowiak, Andrzej Franaszek
B

Barbara Skarga

(filozof, citroËn saxo), kierowca od 75 lat:

Nie ulega wątpliwości, że polscy kierowcy się wyróżniają. Mam nawet poczucie, że kolejne pokolenia naszych zmotoryzowanych są coraz gorsze. Ci najmłodsi jeżdżą beznadziejnie: ciągle zmieniają pasy, niecierpliwią się, nadymają... Wciąż mnie ten ich egotyzm uderza, gdy wracam autem z - chociażby - Francji. Na drodze nie można oddzielić bowiem umiejętności kierowania od dobrego obyczaju. Jesteśmy chamscy, niegrzeczni, więc i niebezpieczni.

Mówi się, że choć charaktery narodowe nie istnieją, to jednak w sytuacjach kryzysowych w historii ujawniają się pewne typowe dla danej zbiorowości zespoły zachowań. W tym sensie można by półżartem powiedzieć, że taką permanentną sytuacją kryzysową, w której ujawnia się nasz charakter, jest jazda po polskich drogach....

7004

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]