Reklama

„Free Tibet”

„Free Tibet”

27.01.2009
Czyta się kilka minut
Tymański Yass Ensemble"Free Tibet"Biodro Records
T

To, co nie całkiem się udało na pierwszej płycie Tymański Yass Ensemble ("Jitte" było ciekawym połączeniem elektrycznego Davisa z rozchełstanym Lesterem Bowie, ale wyraźnie zawiodła produkcja), za drugim podejściem wyszło znakomicie. Choć nieco zmieniły się inspiracje i poprzesuwały akcenty.

Tym razem zespół Tymona Tymańskiego zderza intensywne i giętkie brzmienie bigbandowe (uskrzydlone trąbką Antoniego "Ziuta" Gralaka i saksofonem oraz fletem Aleksandra Koreckiego) z duchem freejazzowej, a trochę także rockowej awangardy. Tytuł może się kojarzyć z "muzyką moralnego niepokoju", ale zamiast retoryki dostajemy empatyczną i pełną pasji "podróż na Wschód".

"Free Tibet" brzmi rasowo i nowocześnie, mimo że płyta w dużej mierze opiera się na muzycznych patentach wygrzebanych "na ciuchach": od Art Ensemble Of Chicago i jazz-rockowego "Grand Wazoo"...

2592

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]